Team Alberta shines at the 2014 Canadian Championships

Congratulations to all athletes, coaches, judges, team managers and Chef de Mission who went to the 2014 Canadian Championships held in Ottawa this past week, what a great job you have done! Team Alberta’s three teams (WAG, MAG and T&T) performed exceptionally well this year.  Below are the highlights from this year’s competition:

MAG

Nathan Gafuik (Senior, U of C)

  • GOLD – Parallel Bars

Damian Cachia (Senior – CGC)

  • BRONZE – Vault

Conor Trepanier (Junior – Exelta)

  • SILVER – Pommel Horse

Brad Earl (Junior – U of C)

  • SILVER - Vault            

Sam Ito (Open – CGC)

  • GOLD – All Around
  • GOLD – High Bar
  • SILVER – Rings
  • BRONZE – Vault

Alberta Team – Open

  • Team Bronze

 

T&T

Individual Hightlights

Keegan Soehn (Thunder Country) Gold Medal Senior Men’s DMT

Lexi Giesbrecht (CGC) Gold Medal Women’s Senior DMT

Kalena Soehn (Thunder Country) Gold Medal Women’s Espoir Trampoline

Brody Atkin (Airdrie Edge) Gold Medal Men’s Espoir DMT

Beatrice Prcic (Airdrie Edge) Gold Medal Women’s National Open DMT

Hailey Macaig (Airdrie Edge) Bronze Medal Women’s National Open Trampoline

Hailey Macaig (Airdrie Edge) Bronze Medal Women’s National Open DMT

Keegan Soehn  (Thunder Country) Silver Men’s Senior Trampoline

Ryan Sheehan (Phoenix) Silver Medal Men’s Senior DMT

Arden Oh (CGC) Silver Medal Women’s Junior DMT

Alexandra Forest (Phoenix) Bronze Medal Women’s National Tumbling

Loic Cremer (Phoenix) Bronze Medal Men’s National Open Tumbling

MacKenzie Kyfuik (Airborne) Bronze Medal Women’s National DMT

 

Team Hightlights

Women’s Trampoline Team Silver

Women’s DMT Team Silver

Men’s DMT Team Silver

 

WAG

National Novice Team – Bronze

National Open Team – Silver

National Open 16 +
Marisa Dick (Ortona Gym Club)

  • Silver – All Around
  • Silver – Beam

Mackenzie Parker (Gymtastics)

  • Bronze – Beam

National Open 13-15

Myah Sisson (Calgary Gymnastics Centre)

  • Gold – All Around
  • Gold – Beam
  • Gold – Floor

Lianne Downey (Gymtastics)

  • Bronze – Bars

National Novice

Emma Guthrie (Champions)

  • Gold – All Around
  • Gold – Bar

Gillian Fonteyne (Calgary Gymnastics Centre)

  • Silver – Beam

Jamie Lister (Calgary Gymnastics Centre)

  • Bronze – Beam
  • Bronze – Floor

Rachel Grenke (Ortona)

  • Bronze - Vault